ماشین سازی صفاری

تاریخچه و آشنایی با دستگاه قطعه شویی

فهرست مطالب

Why Is It Important to Study History?

 

از بین بردن جرم، انواع چربی و آلودگی قطعات صنعتی مهم ترین کاربرد دستگاه قطعه شویی است. اما آیا درباره تاریخچه دستگاه قطعه شویی هیچ اطلاعی دارید؟ شستشو قطعات صنعتی که آلاینده هایی نظیر جوهر، رنگ، خاک، آهک، کربن، روغن، گریس و همینطور مایعات روی آن قرار گرفته است، به واسطه این دستگاه امکان پذیر می گردد.

فرآیند تولید مجدد قطعات صنعتی پروسه ای زمان بر و البته بسیار طولانی است. در حالی که با استفاده از دستگاه های قطعه شویی می توان در مدت زمانی کوتاه شاهد امکان استفاده مجدد از قطعات آلوده شدن توسط مواد صنعتی بود. اختراع این دستگاه که به عنوان یکی از کاربردی ترین دستگاه های صنعتی در حوزه اتومبیل و موتور خودرو شناخته می شود، به سال 1980 باز می گردد.

طراحی دستگاه قطعه شویی در چه سالی انجام شد؟

در سال 1980 و با توجه به نیاز مبرم وجود دستگاهی کاربردی جهت بهبود فرآیند شستشو قطعات موتور خودرو این دستگاه اختراع شد. این در حالی است که استفاده از روش های متعدد به منظور از بین بردن آلاینده های صنعتی از روی قطعات خودرو از دهه 60 به موضوعی جدی تبدیل شده بود.

اولین استفاده از دستگاه قطعه شویی

هر چند که اطلاعات دقیقی درباره تاریخچه دستگاه قطعه شویی و روش های مورد استفاده برای شستشو قطعات صنعتی در دست است، اما اولین استفاده از دستگاه قطعه شویی حدودا به پیش از سال 1980 باز می گردد. چرا که در دهه 60 بسیاری از روش های معمول برای از بین بردن آلایندگی قطعات صنعتی با استفاده از حلال هایی از جمله حلال کلر مورد استفاده قرار می گرفت.

در حال حاضر انواع مدل های دستگاه قطعه شویی برای شستشو قطعات مختلف در صنایع مورد استفاده قرار می گیرند. دستگاه قطعه شویی با نام های دیگری از جمله دستگاه سیلندر شویی و دستگاه موتور شویی نیز شناخته می شود. فرآیند شستشو قطعات ظرف مدت زمان بسیار کوتاهی با استفاده از این دستگاه انجام می گیرد، حداکثر زمان مورد نیاز به این منظور حدود کمتر از 60 دقیقه است.

نکته آخر درباره دستگاه قطعه شویی و تاریخچه استفاده از آن

دستگاه قطعه شویی از جمله دستگاه های سازگار با محیط زیست است. استفاده از این دستگاه باعث حفظ محیط زیست شده و کمترین میزان آلایندگی برای محیط زیست را ایجاد می نماید. امکان شستشو انواع قطعات سنگین و سبک صنعتی از توسط این دستگاه وجود دارد، هر چند که فرآیند شستشو این قطعات با توجه به نوع دستگاه کاملا متفاوت است. از مهم ترین این قطعات باید به موارد ذیل اشاره کرد.

  • بلبرینگ
  • مهره های کربنی
  • کلاچ
  • لاستیک
  • تسمه
  • پیچ ها
  • مهره ها
  • قطعاتی با آلایندگی بسیار بالا
  • قطعات بسیار ریز و کوچک

ظرفیت بالا دستگاه های قطعه شویی باعث شد تا اولین استفاده از این دستگاه ها با هدف تمیزکاری قطعات سنگین و سبک انجام گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب